Co sprawdzić przed zakupem auta?

mar - 24
2024

Używany samochód jest zdecydowanie bardziej skomplikowaną propozycją zakupową w porównaniu do zakupu nowego. Nie martw się jednak – wykonaj te kilka kroków, dzięki którym sprawdzisz porządnie samochód przed zakupem i wszystko będzie ok!

Sprawdź czy cena jest uczciwa!

Jak to zrobić? Niektóre witryny pozwalają określić, czy chcesz kupić samochód od dealera czy od prywatnego sprzedawcy, a nawet możesz podać szczegóły dotyczące stanu pojazdu i przebiegu, aby uzyskać dokładniejsze dane szacunkowe. Podaj wybrane przez siebie dane, aby poznać średnią cenę sprzedaży hipotetycznego samochodu, którym się interesujesz i będziesz wiedział, jak podobne pojazdy stoją na rynku.

Przeczytaj recenzje właścicieli samochodów podobnych do tego, którym się interesujesz. W ten sposób lepiej zrozumiesz, jakie są wady tych modeli samochodów i jak to będzie wyglądać długoterminowo. Zapoznaj się również z:

• wynikami testów zderzeniowych pojazdu,
• ocenami bezpieczeństwa.

Poproś o numer identyfikacyjny pojazdu i wygeneruj raport historii pojazdu. Raport pokazuje, czy pojazd uczestniczył w wypadku, czy też miał szkody powodziowe – zakładając, że takie incydenty zostały zgłoszone.

Dokładnie sprawdź stan samochodu – osobiście (!). Uważaj na wszelkie oznaki rdzy lub innego poważnego zużycia, ponieważ może to wskazywać, że samochód nie był prawidłowo konserwowany.

Jazda próbna samochodem

Zdecyduj się na przetestowanie samochodu zarówno na mniej ruchliwych drogach, jak i na autostradzie, aby zobaczyć, jak działa na progach zwalniających i przy wyższych prędkościach. Wyłącz radio i słuchaj czy nie ma jakiegoś grzechotania bądź pisków. Bardzo dobrze będzie, jeśli będziesz mógł wybrać się na dłuższą jazdę próbną – to oznacza, że będziesz mógł sprawdzić, czy siedząc z nim przez dłuższy czas jest Ci wygodnie.

Zapytaj o szczegóły samochodu raz jeszcze podczas rozmowy twarzą w twarz z właścicielem:

• Dlaczego sprzedaje?
• Kto regularnie jeździł tym samochodem?

Będziesz zaskoczony, jak wiele osób powie dużo ciekawych, zarówno dobrych, jak i złych rzezy o swoich samochodach. Na koniec poproś mechanika o sprawdzenie samochodu przed zakupem. Oczywiście nie trzeba dodawać, by był to Twój zaufany mechanik – a nie osoby sprzedającej Ci pojazd, z wiadomych powodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń 690 002 005