2017

Czy przyszłość motoryzacji należy do aut elektrycznych?
Szef Nissana, Carlos Ghosn bardzo lubi publiczne występy, podczas których często potwierdza, iż jest fanem pojazdów elektrycznych i mówi o nich ze szczególnym entuzjazmem. Zgodnie z jego wizją, a nawet oświadczeniami można wysnuć wnioski, iż w istocie na samochody elektryczne czeka świetlana przyszłość.
Przyszłość to auta elektryczne – z czego to wynika?
Widać zmieniające się w branży motoryzacyjnej tendencje. Liczba samochodów elektrycznych corocznie rośnie, nie ma co do tego wątpliwości – choć nadal przeciętnego Kowalskiego mogą odstraszać cenami. Faktem jest, że samochody elektryczne coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w branży motoryzacyjnej. Rola lidera rynku należy się im nie bezpodstawnie, zerknijmy na kilka z nich.
Pojazdy elektryczne – są lepsze dla środowiska!
Mniejsze zanieczyszczenie: decydując się na prowadzenie pojazdu elektrycznego, pomagasz zmniejszyć szkodliwe zanieczyszczenie powietrza przez emisję spalin.
Energia odnawialna: jeśli wykorzystasz energię odnawialną do naładowania pojazdu, możesz jeszcze bardziej zredukować emisję gazów cieplarnianych.
Ekologiczne materiały: istnieje również tendencja do używania bardziej ekologicznej materiałów w budowie pojazdów elektrycznych np.
• Ford Focus Electric jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu.
• Wnętrze i nadwozie Nissana Leaf są częściowo wykonane z ekologicznych materiałów, takich jak butelki z recyklingu, torby plastikowe, stare części samochodowe, a nawet używane urządzenia domowe.
Korzyści zdrowotne
Zmniejszenie szkodliwych emisji spalin to dobra wiadomość dla naszego zdrowia. Lepsza jakość powietrza doprowadzi do zmniejszenia problemów zdrowotnych i kosztów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Pojazdy elektryczne działają również ciszej niż pojazdy z silnikami benzynowymi / wysokoprężnymi, co oznacza mniejszy poziom hałasu.
Większe bezpieczeństwo
Ostatnie odkrycia wykazały, że kilka funkcji samochodów elektrycznych jest w stanie poprawić bezpieczeństwo. Pojazdy elektryczne mają zazwyczaj niższy środek ciężkości, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich przewrócenia. Mogą również nieść mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych pożarów lub eksplozji, a budowa karoserii i trwałość pojazdów elektrycznych może zwiększyć ich bezpieczeństwo w trakcie kolizji.
Jak widać – jest całkiem duża możliwość, iż rynek motoryzacyjny zostanie opanowany przez tego rodzaju samochody.